Převzato z G. B. Conte: Dějiny římské literatury (Praha 2003), str. 353-354.
Byl ještě jeden způsob, jak technickým vědním oborům zjednat vážnost: vytvořit jakýsi encyklopedický soubor všeho vědění a jednotlivé "vědy" (artes) do něho zahrnout, podobně jak se o to již svou encyklopedií Disciplinae (Vědní obory) pokusil Marcus Terentius Varro (srov. str. 206). Tuto cestu zvolil rovněž Aulus Cornelius Celsus, vzdělanec žijící v době Tiberiově a autor rozsáhlé encyklopedické příručky Artes (Vědy) pojednávající o šesti oborech: zemědělství, lékařství, vojenství, řečnictví, filozofii a právu. Z celého díla se nám dochovalo pouze 8 knih (kn. VI-XIII) věnovaných lékařství. Celsův výklad je natolik jasný a přesvědčivý, že znalci starověkého lékařství nabyli přesvědčení, že se jedná o skutečného lékaře. Zda tomu tak opravdu bylo, není dosud uspokojivě rozhodnuto a otázka zůstává stále otevřená. Je jisté, že Celsus vychází z řeckých pramenů, ale jeho způsob zpracování vykazuje řadu typicky římských znaků: právě ty ponoukají k domněnce, že vskutku nebyl jen pouhým kompilátorem.
Celsus totiž osvědčuje značný smysl pro vyváženost a kritickou soudnost již tím, že se odmítá pouštět do teoretických sporů mezi řeckými lékařskými školami a snaží se udržet úměrný vztah k oběma tehdejším hlavním proudům - "empirickému" a "racionalistickému". Tyto dva směry se střetávaly v zásadní koncepční otázce: zatímco "racionalisté" se snažili dopátrat "skrytých příčin" nemocí, a patřili proto k zastáncům pitvy a výzkumu anatomické stavby těla, "empirici" se spokojovali s konstatováním "zjevných příčin" a při léčbě vycházeli především z praktické zkušenosti, etice zásadu, že cílem není ani tak pochopit jako spíše vyléčit.
K vyváženosti a střízlivosti autorova postoje se pojí nápadná výrazová vybroušenost. Nenásilná elegance Celsova stylu přispěla nemálo k následné oblibě díla. Cenil si ho nejen Quintilianus, ale i humanistická tradice o mnoho staletí později je stále ještě řadila mezi to nejlepší, co z latinské prózy máme zachováno.
Římská a latinská literatura