Zde se snažím vysvětlit základní problémy, které mohou nastat při práci s počítačem a internetem, především s ohledem na úplné začátečníky.
Obsah:
Nenašli jste zde řešení svého problému? Máte dotaz, který se týká těchto stránek, jejich obsahu nebo předložených témat? Pak můžete použít okno pro rychlé řešení problému.
Tento problém může být způsoben tím, že máte zapnuté blokování automaticky otevíraných oken (automaticky otevíraná okna by se na tomto webu - snad až na drobné výjimky - neměla vyskytovat). V menu zvolte Nástroje, pak Blokování automaticky otevíraných oken a Nastavení blokování automaticky otevíraných oken... Do řádku Adresa povoleného webu vepište www.antonius.jarkad.cz a klepněte Přidat, zevřete okno.
Potom opět v menu Nástroje klepněte na Možnosti Internetu a zvolte kartu Zabezpečení. Zvolte Důvěryhodné servery, klepněte na Servery... a opět přidejte adresu www.antonius.jarkad.cz. Zrušte zaškrtnutí Vyžadovat ověření všech serverů v této zóně serverem (https:). Hotovo!
Mozillu Firefox můžete nastavit následujícím způsobem: klepněte v menu na Nástroje, Možnosti a otevřete kartu Obsah. Doporučuji mít zaškrtnuté políčko Blokovat vyskakovací okna, vedle se nachází tlačítko Výjimky - klepněte a přidejte adresu těchto stránek.
Ke správnému otevírání některých odkazů musíte mít zapnutý JavaScript. V Mozille Firefoxu klepněte v menu na Nástroje, Možnosti a otevřete kartu Obsah. Zde zkontrolujte, zda máte zaškrtnuté políčko Povolit JavaScript.
V latinských slovech se délka hlásky značí vodorovnou čárkou nad vokálem (a, e, i, o, u). Tento znak ale není na standardní klávesnici a je proto třeba ho hledat mezi symboly: Ve Wordu klepněte v menu na Vložit, dále Symbol a mezi symboly najděte například znak ā. Zadejte Vložit a znak se zapíše do textu.
Abyste nemuseli příště celý tento proces opakovat, zkopírujte si znak ā (dejte si písmeno ā do bloku - bez mezer před a za písmenem - a stiskněte CTRL+C), v menu klepněte na Nástroje a zvolte Možnosti automatických oprav.... Na kartě Automatické opravy zaškrtněte (pokud již není zaškrtnuto) Nahrazovat text během psaní. Do políčka Nahrazovat: napište takovou skupinu znaků standardní klávesnice, které se vám pak budou během psaní vždy zaměňovat za ā, například: ,a, (mělo by se jednat o takovou kombinaci znaků, která se vám nikdy neobjeví v gramaticky správně napsaném textu!). Do políčka nadepsananého Za: nakopírujte pomocí kláves CTRL+V symbol ā a klepněte na Přidat. Totéž opakujte i s dalšími hláskami: ,e, za ē, ,i, za ī, ,o, za ō, ,u, za ū.
Pokud jste vše nastavili podle výše uvedeného návodu, bude vypadat zápis latinského slova mūtātiō takto: m,u,t,a,ti,o,. Text se vám bude zaměňovat přímo během psaní bez dalšího zdržování s vyhledáváním znaků mezi symboly. Toto rychlé psaní symbolů pomocí automatických oprav vám bude už vždy k dispozici, kdykoli to budete potřebovat. Je ovšem třeba upozornit na to, že automatické opravy fungují vždy jen pro jedno písmo (např. v naší ukázce jsme používali češtinu). Pokud bychom změnili písmo třeba na angličtinu, museli bychom buď znovu nadefinovat automatické opravy i pro tento jazyk nebo přepnout zpět na češtinu.
Některé texty, které máte na těchto stránkách k dispozici, bývají různě barevně rozlišené pro větší zpřehlednění a snadnější zapamatování. Týká se to převážně přehledů gramatiky a slovíček. Nemáte-li však k dispozici barevnou tiskárnu, je velmi dobré si takový text nejprve upravit pro černobílý tisk. Existuje několik druhů barevného zvýraznění textu. Následující rady jsou pro uživatele MS Wordu.
1) Prvním je samotná změna barvy písma. Chcete-li v celém dokumentu nastavit černou (výchozí) barvu písma, označte si nejprve celý text pomocí CTRL+A. Na nástrojové liště si najděte ikonu pro změnu barvy písma a zvolte Automatická.
Druhou možností je po označení textu, který chcete upravit, kliknout v menu na Formát, dále Písmo a na kartě s názvem Písmo zvolit automatickou barvu písma.
2) Dále může být použito také "zvýraznění" textu. Opět si označte text, který chcete upravit, pomocí CTRL+C a na nástrojové liště klikněte na ikonu pro zvýraznění, zvolte není.
Druhou možností je skrytí (ne trvalé odstranění) zvýraznění. V menu zvolte Nástroje, pak Možnosti a na kartě Zobrazení zrušte zaškrtnutí Zvýraznění. Stejným způsobem můžete do dokumentu zvýraznění zase vrátit.
3) V tabulkách se používá tzv. stínování. Pravým tlačítkem myši klepněte na tabulku a zvolte Vlastnosti tabulky. Na kartě Tabulka klepněte na Ohraničení a stínování. Na kartě Stínování zvolte Bez výplně. Podobně můžete postupovat i přes menu klepneutím na Tabulka a Vlastnosti tabulky...
Přináším vám podrobný návod na stahování souborů z internetu. Většinou bývají
stránky těchto serverů pravidelně aktualizovány, proto může být časem postup stahování
trochu odlišnější, v zásadě je však princip stále stejný a platí vlastně v určitých obdobách
pro všechny internetové filehostingy. Ještě podrobnější a aktuálnější
návod na stahování si můžete stáhnout také ve formátu PDF.
Internetové úschovny dat jsou zde sice proto, abyste si sem mohli ukládat nebo odtud stahovat soubory, ale pochopitelně si na tom jejich provozovatelé chtějí vydělat. Pokud tedy chcete soubory stahovat jako neplatící uživatel (free user), musíte na některých serverech shlédnout např. nějaké reklamy nebo je vám volné stahování souborů všelijak komplikováno a omezováno, abyste si - znechucení trávením spousty času u počítače - nakonec nějaký ten členský účet přece jen zaplatili. To nedělejte! Velkou většinu souborů jde dnes stáhnout zcela zadarmo a bez větších komplikací, dokonce s použitím kvalitního download manageru můžete někdy stahovat téměř jako platící uživatelé (s pomocí využití kombinovatelných stahování apod.).
Připravil jsem pro vás malého průvodce stahováním souborů z některých serverů. Nejprve stahování z Rapidshare.com: Po otevření odkazu na soubor se vám načte stránka, v jejíž pravé části bude okno s tímto uspořádáním.
Klikněte na tlačítko "Slow Download" (bezplatné „pomalé stahování“) a objeví se stránka s počítadlem.
Vyčkejte, dokud neuplyne čas na počítadle, potom se objeví samotný odkaz k zahájení stahování.
Po kliknutí na modré tlačítko "DOWNLOAD" by se mělo zahájit vaše stahování souboru. Pokud k tomu nedojde, může se objevit např. následující hlášení, které říká, že už nějaký soubor stahujete a nemůžete jako volný uživatel stahovat více souborů najednou. Pokud ale sami žádný jiný soubor nestahujete, neznamená to, že si z vás dělají legraci, ale že máte sdílenou IP adresu a někdo jiný s touto adresou již z Rapidsharu stahuje. V takovém případě můžete zkusit soupeřit v dalším kole o free download s ostatními uživateli, kdo rychleji příště spustí své stahování. Můžete ale také stáhnout soubor z jiného serveru, pokud je k dispozici alternativní link ke stažení (např. Hellshare). Rozhodně nejlepší je ovšem stahovat soubory mimo špičku, v noci nebo ráno - v tuto dobu je internet nejméně vytížen, stahování je nejrychlejší i pro free download a často i bez jakýchkoli omezení.
Pokud už tvá IP adresa žádný soubor z Rapidsharu nestahuje, objeví se při pokusu o stažení dalšího souboru ještě hlášení o tom, že jsi dosáhl limitu stahování pro volné uživatele a musíš čekat několik minut (15 min.) na další stahování. Během tzv. "šťastných hodinek" (happy hours) v noci nebo ráno lze z Rapidsharu stahovat bez omezení.
Všechny tyto problémy však umí za vás vyřešit šikovný download manager - umí stahovat soubory (a poradit si se všemi zmíněnými nástrahami) za vás bez nutnosti vaší přítomnosti u počítače, ušetří vám tak spoustu času i nervů. Nachystal jsem pro vás za tímto účelem podrobný návod: "http://antonius.webpark.cz/dlc/navod_na_stahovani.pdf".
Stahování z Hellshare je o něco jednodušší. Po rozkliknutí odkazu na soubor se objeví následující stránka.
Pokud je přístupné tlačítko pro "free download" (jako na předchozím obrázku), klikněte "stáhnout soubor". Opět je vhodné stahovat v době mimo špičku, ale pokud se vám už podaří stahování zahájit, i v době velké zátěže se z Hellshare stahují soubory často poněkud rychleji než z Rapidshare (platí jen pro "free download"). Opište kód z obrázku a potvrďte.
Je-li server hodně vytížen, nemusí být tlačítko pro free download přístupné (v takovém případě je nápadně světlejší) - proklikávejte nějakou dobu tlačítko "aktualizovat" nebo zkuste stahovat později.
Pro samotné stahování souboru musíte mít správně nastavený svůj prohlížeč, o tom se podrobněji dočtete v následující kapitole.
Download manager česky znamená správce stahování. Jedná se o program, který umí organizovat stahování vašich souborů z internetu: můžete si s jeho pomocí v závislosti na jeho možnostech nastavit například, jakou rychlostí chcete stahovat, kdy, více souborů apod.
Pokud jste začátečníci v práci s počítačem, nemusí se vám občas dařit stahování bez download manageru, např. v aplikaci MS Internet Explorer. Jde o to, že IExplorer daný soubor stáhne do složky pro dočasné soubory (Temporary Internet Files) a pokusí se jej automaticky spustit v programu, který sám vybere podle nastavení vašeho počítače. Pokud však máte svůj počítač chybně nastaven nebo dotyčný program nepracuje správně (záleží na tom, jaké "odborníky" na počítače a PC hry doma máte), vyskočí ERROR nebo se nic nestane. Některé soubory s neznámou příponou vám nemusí váš prohlížeč umět zpracovat ani když je dobře nastavený. Je sice možné v této situaci otevřít výše uvedenou složku s dočasnými soubory a prohrabávat se tisícemi souborů, které tam zůstaly po vašem brouzdání sítí, ale mnohem jednodušší to bude se správcem stahování. Velmi vám mohu doporučit program JDownloader, který používám i já sám a mám s ním celkem dobré zkušenosti. Velmi se vám ho vyplatí používat při stahování z veřejných úschoven dat, i začátečník s ním dokáže stahovat efektivně a zcela bezplatně. O jeho přednostech se podrobněji dočtete v článku "Stahování pomocí JDownloaderu", najdete tam i odkazy k jeho stažení.
Pokud preferujete větší výběr s možností dozvědět se něco o tomto problému od skutečných odborníků, narozdíl ode mě, přečtěte si článek Stahujeme rychle a efektivně.
Internetový prohlížeč Mozilla Firefox má již v sobě takový jednoduchý download manager zakomponovaný, nemusíte ho instalovat. Pro jeho nastavení klikněte v menu na Nástroje - Možnosti a na kartě Hlavní si můžete nastavit adresář, kam se mají stahované soubory ve vašem počítači ukládat (automaticky bývá přednastavena Plocha). Na kartě Aplikace lze nastavit, jakým způsobem má zacházet váš správce s různými soubory, které chcete z internetu stahovat. Najděte si zde např. "Zvuk ve formátu mp3" a zvolte "Uložit soubor". Pokud nyní kdekoli na webu kliknete na soubor v tomto zvukovém formátu, automaticky se vám stáhne do vámi zvoleného umístění, odkud si ho potom můžete přehrát nebo uložit do 'empétrojky'...
Stránky http://www.antonius.jarkad.cz jsou vytvářeny tak, aby byly maximálně kompatibilní i se staršími verzemi nejběžnějších internetových prohlížečů. Ve verzi Internet Exploreru 8, popř. u některých dalších verzí, vám však tento způsob kódování může způsobit poněkud rozhozené zobrazení textu, případně celé stránky. Tento problém lze vyřešit velmi jednoduše zapnutím tzv. komptibilního zobrazení: klikněte buď na ikonu na panelu nástrojů nebo v menu zvolte nástroje a pak kompatibilní zobrazení.
Určitě jste se už někdy setkali s tím, že vámi hledané informace na internetu jsou k dispozici pouze v anglické jazykové variantě. Pokud máte v anglické slovní zásobě větší mezery, pak je pro vás otevírání a hledání ve slovníku velmi zdlouhavé. Naštěstí je tu záchrana, která vám se slovíčky trochu pomůže - Seznam Lištička. Klikněte na uvedený odkaz a postupujte podle informací na stránce, která se před vámi objeví.
Po nainstalování tohoto prográmku se vám objeví v prohlížeči nová lišta, kde si můžete zapnout on-line překlad z vybraného jazyka - např. anglického. Pokud potom kurzorem najedete na nějaké anglické slovo, objeví se pod kurzorem jeho překlad a vy už nemusíte vyhledávat ve slovníku. Ne vždy to ale musí fungovat stoprocentně - občas to ignoruje slova v plurálu nebo exotičtější výrazy - rozhodně vám to však pomůže rychleji se zorientovat v neznámém textu.
Na začátek musím uvést, že Dokumenty Google nemohou být zcela plnohodnotnou náhražkou programů MS Office nebo OpenOffice. Jejich
přednosti spočívají v něčem docela jiném. Většina lidí ocení to, že může mít své soubory dostupné na svém účtu
na internetu kdekoli na světě, že je může sdílet a zpřístupňovat ostatním bez složitého přeposílání emailem nebo
uploadování na nějaký (placený) server. Každý, komu takový soubor zpřístupníte, si ho může k sobě do počítače stáhnout ve formátu,
který mu nejlépe vyhovuje. Kdekoli, kde se dostanete k internetu, si také můžete své soubory upravovat bez závislosti na tom,
zda bude dotyčný počítač vybaven potřebnými programy - stačí jen (libovolný) internetový prohlížeč. Nemalou výhodou je také to, že
pomocí Dokumentů Google můžete převádět své soubory do jiného formátu, pokud to váš program neumožňuje, to ocení i majitelé starších verzí MS Office,
když se k nim dostane nějaký soubor vytvořený v novějších MS Office 2007 ("docx, xlsx" apod.).
Dokumenty Google mohou být tedy užitečným doplňkem k vašemu balíčku kancelářských programů, ale mohou ho v nutných případech i dostatečně zastoupit.
Pokusím se alespoň o stručný návod pro ty méně zdatnější z nás.
Nejprve si otevřete stránku http://docs.google.com. Objeví se před vámi stránka, v jejímž pravém horním rohu bude pole pro vaše přihlašovací údaje. Protože jste zde poprvé a nemáte ještě účet Google, klikněte dole na tlačítko "Začínáme". Při registraci zadáte svůj email, který používáte (nemusíte si vytvářet nový). Po přihlášení se před vámi objeví stránka s prázdnými adresáři, do nichž si budete moci ukládat a nahrávat své soubory. Pokud by se vám náhodou stránky zobrazovaly v anglické jazykové verzi, klikněte na tlačítko "Settings" (Nastavení) a nastavte údaje podle následujícího obrázku.
Když se nyní vrátíte "zpět do služby Dokumenty Google", můžete si vlevo nahoře vybrat, jaký typ souboru chcete vytvořit - dokument, prezentaci, tabulku apod.
Pokud si chcete nahrát nějaké soubory, klikněte na tlačítko "Nahrát", potom "Vybrat soubory k nahrání". Zde bych chtěl upozornit na některá omezení při nahrávání - např. je omezena maximální velikost nahrávaných souborů (což je docela pochopitelné), některé prvky v nahrávaných dokumentech nemusejí být plně podporovány atd. Pokud chcete bližší podrobnosti k těmto omezením, klikněte na "Zobrazit omezení konverzí...".
Při samotné práci, např. s dokumentem, budete mít k dispozici podobné nástroje, které znáte z MS Office, budou však poněkud "chudší". Orientace v nástrojích je intuitivní a přehledná, snad zmíním alespoň základní nastavení parametrů dokumentu, které najdete v menu kliknutím na "Soubor" - "Nastavení tisku".
Dále je v menu důležité "Formát" - "Nastavení dokumentu...". Během psaní se vám bude text průběžně ukládat (do záložního souboru ve vašem adresáři v Dokumentech Google). Nakonec si můžete soubor stáhnout k sobě do počítače ve formátu, který vám vyhovuje. V menu klikněte na "Soubor" - "Stáhnout jako" a vyberte si svůj formát. Jako univerzální formát, který by nemělo dělat nikomu problémy otevřít a správně zobrazit, doporučuji PDF.
Podobným způsobem funfuje orientace v dalších aplikacích Dokumentů Google. Na závěr bych chtěl ještě upozornit na to, že ačkoli je omezená velikost souborů, které můžete do Dokumentů Google nahrávat, není omezená velikost souborů, které zde vytváříte. Takže se nemusíte bát vytvářet zde sáhodlouhé práce obsahující množství obrázků atd.
Řešení problémů - obsah
- nejdou mi otevřít odkazy
- psaní délky u latinských hlásek
- úprava textu pro černobílý tisk
- stahování souborů z internetu
- výběr download manageru
- zobrazení v IExploreru 8
- on-line překladač
Své příspěvky, dotazy, náměty, připomínky zasílejte na můj mail.